Zahrady ve fázi studie

Úprava zahrady, kde nyní rostou jen thůje

Zadání od klientky: Mám ráda huňatou, nepříliš "umělohmotnou", přirozenou zahradu se stromy. A pod nimi další květinový podrost, tedy žádné bonsaje a kamínky, ale  husté květiny a keře.... Nechci, aby vše bylo pouze podél "zdí " a do čtverce.

Navrhla jsem tedy rozvolněné partie záhonů, které vybíhají do prostoru trávníku. Jejich plocha umožní bohatou výsadbu keřů, trvalek a okrasných trav. Moderní dům má velká okna, výhled z kuchyně a pokoje je maximální. Záhon je tedy navržen pro celoroční krásu, pítko pro ptáky ho obzvláštňuje.

Po vytvoření studie klienti začali záhony připravovat a já jsem vybrala a zajistila rostliny k výsadbě. Stávající výsadby jehličnanů byly doplněny keři, trvalkami a okrasnými trávami.


Zahrada pod vysokou skálou

Zadání : " Ráda bych měla zahradu, která pokvete od jara do podzimu a kde bude hodně kytek a keříků, abych z nich občas mohla natrhat kytici do našeho domu nebo ji někomu darovat.. A k tomu ovocné stromy, maliny, angrešt, rybíz, všechny možné bylinky, z popínavých víno, vistarii, různé druhy růží. Líbí se mi i keře rododendronů, azalek, cesmína. Samozřejmě levandule, hortenzie, růže, astry , nebráním se trsu okrasné trávy... A určitě i tu zeleninovou zahrádku."

Navíc bylo třeba se pořádně zamyslet nad zachováním soukromí zahrady, protože leží vedle parku, z kterého je do ní vhled. Krásná byla už sama o sobě, vždyť kde se najde tak úchvatné pozadí výsadeb.


Zahrada u krásné prvorepublikové vily

Zahrada, která bude převážně užitková

Zadání : Na pozemku začneme teprve stavět. Já bych ale chtěla mít už i studii zahrady, abychom  měli jasno, co kde v budoucnu bude, a tak bychom už mohli začít sázet stromky a budovat záhony v zadní části parcely. Nechci na zahradě jehličnaté stromky, thuje, cypřiše a pod. Nesnáším zahrady typu rozptylových louček. Také nemám ráda, když květinový záhon hraje všemi barvami. Na zahradě budu pracovat sama a nejvíce bych si přála velkou zeleninovou zahradu.

Je radost spolupracovat s klienty, kteří na plánování zahrady včas myslí. A ještě větší radost je spolupracovat s takovými, kteří se na práci na zahradě těší.

Venkovská zahrada lemovaná vysokými stromy

Zadání: "Přejeme si zahradu u chalupy maximálně užít , a to jak pracovně tak odpočinkově. Máme rádi styl venkovských zahrádek nebo anglický styl. Moc bych si přála zahradu udělat sama, pod odborným dohledem. To znamená, že si chci sama osobně kytičky/keříčky do hlíny vysázet. Moc se mi líbí Váš přístup tzv. koučinku. Jsem začínající zahradník, ale k přírodě mám opravdu velmi kladný vztah."

Prima, tak začneme.

Projekty z dřívějších let